Patrycja Wąsikowska – wystawa

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej zapraszają na otwarcie wystawy Patrycji Wąsikowskiej.

23.05.2019, godzina 18:00
ul. Bocheńska 26, 32-005 Niepołomice
Laboratorium Aktywności Społecznej
Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach

„PUSZCZA” wernisaż wystawy
Opowieść o dzikiej przyrodzie Puszczy Niepołomickiej, to opowieść o kontakcie z naturą i o życiu wyjątkowych bohaterów. Tutaj każdy ma swój czas, swoje miejsce i osobliwą historię. Krajobrazy nieskalane ludzką ręką, niedostępne bagna i dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. To niewielki świat o który warto się troszczyć i który swoimi zdjęciami chcę pokazywać. Pasja utrwalania na zdjęciach piękna natury to mój sposób na nieustanne odkrywanie jej tajemnic.

Na wystawie prezentuję zdjęcia powstałe na terenie położonym w widłach Wisły i Raby, który był niegdyś częścią wielkiego kompleksu leśnego, rozciągającego się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. Niepołomna – bo od tego staropolskiego słowa wywodzi się nazwa Puszczy Niepołomickiej – była w przeszłości lasem niedostępnym, trudnym do zdobycia i wytrzebienia. Choć teraz dużo się zmieniło, to w naszym lesie wciąż można znaleźć kawałek tej prawdziwej, dzikiej puszczy.

Fotografia przyrodnicza, to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Wymaga cierpliwości, dobrego zmysłu obserwacji i samozaparcia. W tej pasji trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze wróci się czystym bądź suchym. To długie godziny spędzone w ukryciu, przemoczone ubranie, komary i kleszcze. To także wiedza, wytrwałość i poświęcenie, ale przede wszystkim zamiłowanie do świata natury i chęć nieustannego pokazywania jej piękna.

Patrycja Wąsikowska fotografia
Przebywanie na łonie natury to coś, co kocham najbardziej, dlatego w moim życiu przyroda jest obecna niemal na każdym kroku. Cały czas pragnę kontaktu z naturą, przez co duże znaczenie mają dla mnie podróże nastawione na poznawanie walorów przyrodniczych, z którymi wiąże się zdobywanie nowych doświadczeń. Dorastanie w cieniu Puszczy Niepołomickiej wzbudziło we mnie pasję do przyrody w bardzo szerokim znaczeniu – od mikroświata po podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku przez teleobiektyw. Ciągły kontakt z naturą nauczył mnie szacunku i wrażliwości do świata przyrody, a także rozwinął chęć poznawania jej z każdej możliwej strony. Wolne chwile spędzam na birdwatchingu i wędrowaniu po dzikich ostępach z aparatem w ręku. Zamiłowanie do fotografii przyrodniczej, zmusza mnie do zbaczania z utartych szlaków i ciągłego odkrywania nowych miejsc. Swoje pasje łączę na łamach strony www.puszczaniepolomicka.pl (Puszcza Niepołomicka), a także jako członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Dzięki temu wciąż mogę się rozwijać i realizować nowe pomysły.

Serdecznie zapraszamy!