„Bo świat jest piękny”

 

22 września Laboratorium Aktywności Społecznej oraz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprezentowały w swoich wnętrzach malarstwo Pana Sławomira Jabłońskiego. Wernisaż zorganizowany został z okazji 70 urodzin autora.
Urodzony w Nysie, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją artystyczną działalność związał z Niepołomicami, Krakowem i Bochnią. Emocjonalna więź łącząca go z tymi miejscowościami jest wyraźnie widoczna w jego pracach. Spora część obrazów przedstawia także kwiaty, formy abstrakcyjne oraz martwą naturę, a także portrety bliskich mu osób: żony, córki i wnucząt.
Pan Sławomir, jak doskonale widać to na Jego płótnach, jest niepoprawnym idealistą. W swoich pracach kreuje świat na piękniejszy niż w rzeczywistości. Nieustannie się nim zachwyca. Jasna barwa i śmiałe zestawienia kolorystyczne pozwalają mu tę rzeczywistość zaczarować na własny sposób.
Ten zimny i deszczowy, ale jakże piękny wieczór uświetnił grą na akordeonie Pan profesor Szczepan Tesarowicz, muzyk i kompozytor, nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie i ich filii w Niepołomicach. Przybyli goście wysłuchali brawurowego wykonania 3 utworów: „Walca” Dymitra Szostakowicza, „Wokalizy Wojciecha Killara i „Poloneza” Michała Kleofasa Ogińskiego. Następnie, po odśpiewaniu Jubilatowi głośnego „Sto lat”, goście dowiedzieli się, dlaczego ten powszechnie uznawany za „bocheńskiego artystę” malarz postanowił swój jubileusz świętować właśnie w Niepołomicach. Pan Sławomir serdecznie przywitał się ze swymi niepołomickimi „kolegami z ławy szkolnej i z podwórka”, których wielu przybyło na wernisaż i wspólnie udali się w niezwykłą podróż sentymentalną wspominając Niepołomice sprzed niemal 60 lat.
Wystawę można oglądać do 30 listopada, w Laboratorium Aktywności Społecznej oraz Bibliotece Publicznej, w godzinach od 8.00 – 20.00. Większe grupy zwiedzających prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 122848747