“Lekcja miłości do zwierząt”, czyli spotkanie z Tomem Justyniarskim

Zwierzę nie jest rzeczą. Zwierzęta czują tak samo, jak ludzie. Mogłoby się wydawać, że to stwierdzenia oczywiste, jednak rzeczywistość pokazuje, że zdarza się nam o tym zapominać. I dlatego też te dwa zdania stały się myślą przewodnią spotkania dla dzieci, które w Laboratorium Aktywności Społecznej poprowadził 22 sierpnia Tom Justyniarski.

Tom Justyniarski jest znanym miłośnikiem i obrońcą zwierząt oraz autorem wielu książek dla dzieci poświęconych tej tematyce. Jedna z jego książek nie tylko trafiła do kanonu lektur szkolnych, ale także zajęła I miejsce w rankingu TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tom jest także laureatem międzynarodowej nagrody Doskonałość Świata, czyli Shaining World Award 2019.

Wraz ze swoim psem Lusią, odwiedzają między innymi przedszkola i szkoły. Tym razem, dzięki gościnności Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Biernata, autor przyjechał do Niepołomic i spotkał się z dziećmi w Laboratorium Aktywności Społecznej.

Podczas wydarzenia ciepło i z miłością opowiedział historie zwierząt, które udało mu się uratować. Co ciekawe, wśród nich znalazły się nie tylko psy czy koty, ale także zwierzęta dzikie, np. sarny, bociany, a nawet wąż boa, który został porzucony na jednym z przystanków autobusowych w Warszawie.

Opowieści autora zachęciły dzieci do podzielenia się historiami własnych czworonogów. Okazało się, że wiele z nich to zwierzęta adoptowane, które mają za sobą niełatwą przeszłość. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, najważniejszym celem “Lekcji miłości do zwierząt” było zaszczepienie w najmłodszych słuchaczach wrażliwości oraz poczucia odpowiedzialności, jakie spoczywa na nas z chwilą, gdy decydujemy się dać zwierzęciu dom.

Tom Justyniarski pokłada w dzieciach ogromną nadzieję, dlatego to właśnie do nich kieruje swoje przesłanie. Wygląda na to, że ma on rację, ponieważ mali uczestnicy spotkania udowodnili, że potrafią wykazać się olbrzymią empatią i dojrzałością, które mogą zainspirować niejednego dorosłego.

Termin spotkania nie był przypadkowy. “Lekcja miłości do zwierząt” stanowi bowiem fragment wydarzenia “Na cztery łapy”, które miało miejsce w Laboratorium Aktywności Społecznej w dniach 22-23 sierpnia. Wydarzenie było zwieńczeniem projektu fotograficznego autorstwa Dominiki Sowy. Projekt składa się z 24 historii ocalonych czworonogów oraz ich opiekunów. Każda z nich to wyjątkowa opowieść, która łapie za serce.

Głównym punktem wydarzenia był wernisaż. Poza spotkaniem z Tomem Justyniarskim odbyły się również wykłady behawiorystów i lekarzy weterynarii. Nie zabrakło też rodzinnych konkursów z nagrodami. Natomiast celem, który przyświecał całemu wydarzeniu, było krzewienie szacunku i empatii w stosunku do zwierząt, a przede wszystkim propagowanie świadomej i odpowiedzialnej adopcji.

spotkanie z tomem justyniarskim
lekcja miłości do zwierząt spotkanie z tomem justyniarskim
spotkanie z tomem justyniarskim