Marcin Pałasz

1 marca 2020 r. w LAS Open Space odbyło się otwarte spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem, autorem książek dla dzieci i młodzieży organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach. Dodatkowo zaprosiliśmy wybrane klasy ze Szkół Podstawowych Gminy Niepołomice, na spotkania z autorem w dniach 2 i 3 marca.

Marcin Pałasz  – „z zawodu pisarz i optymista”, jak sam mawia o sobie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od 2004 roku spróbował swoich sił w literaturze dziecięcej utworem „Opowieści z Krainy Potworów”. Po tym udanym debiucie zaczęły powstawać kolejne książki oraz słuchowiska radiowe dla dzieci i młodzieży.

Nominowany do nagrody „Książka Roku 2004” Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY za książkę „Straszyć nie jest łatwo”. Laureat wyróżnienia w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2007 („Wakacje w wielkim mieście”) oraz 2009 (za „Wszystko zaczyna się od marzeń”).

W 2008 roku do głównej nagrody w tym konkursie została nominowana również jego powieść „Licencja na zakochanie”.

W 2013 r. Marcin Pałasz został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Sposób na Elfa”. Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego przyznawana jest od 1994 r. autorowi najlepszej książki roku.