Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych – kształtujemy dobre nawyki!

W czerwcu dobiegł końca cykl warsztatów zero-waste “Nie marnuję – redukuję!”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej. Mamy jednak świadomość, że dobre nawyki wymagają utrwalenia. Dlatego z okazji przypadającego na 3 lipca święta, jakim jest Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych, przedstawiamy kilka rozwiązań, które pomogą ograniczyć zużycie jednorazowych opakowań na co dzień.

 

Warsztaty “Nie marnuję – redukuję!”

Projekt “Nie marnuję – redukuję!” to cykl pięciu rodzinnych warsztatów, których celem było poszerzenie świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, ekologii oraz koncepcji zero-waste. Pierwsze zajęcia odbyły się 12 października 2020 roku. Uczestnicy nauczyli się jak ze starych firan mogą samodzielnie uszyć i udekorować oryginalne torby na zakupy.

W czasie kolejnego spotkania daliśmy drugie życie zużytym naczyniom kuchennym i zmieniliśmy je w kolorowe, fantazyjnie pomalowane donice na kwiaty. Trzecie warsztaty były bardzo smakowite – tym razem przekonaliśmy się, że do przygotowania pysznych potraw wcale nie potrzeba składników pochodzących z odległych krajów. Stoły uginały się pod ciężarem wegetariańskich przysmaków, przygotowanych z lokalnych, sezonowych warzyw i owoców.

Czwarte zajęcia upłynęły pod znakiem rodzinnego majsterkowania. Uczestnicy nauczyli się jak krok po kroku samodzielnie zbudować domki dla owadów. Umieszczając je w swoim ogrodzie możemy przeciwdziałać niszczeniu naturalnej bioróżnorodności. Zwieńczeniem projektu były ostatnie warsztaty, które odbyły się 25 czerwca bieżącego roku. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się jak wykonać małe, domowe kompostowniki. Uzyskaliśmy też garść praktycznych porad, jak z nich korzystać. Biorąc pod uwagę fakt, że społeczeństwa krajów rozwiniętych marnują obecnie co piątą zakupioną torbę z żywnością, był to temat szczególnie istotny. Domowe kompostowniki dają nam możliwość powtórnego wykorzystania bioodpadów.

Choć trwająca pandemia nie ułatwiała zadania (niejednokrotnie byliśmy zmuszeni do przełożenia terminu zajęć), jednak projekt zakończył się sukcesem. Szczególnie cieszy obecność i zaangażowanie najmłodszych. Przecież to od ich nawyków i decyzji zależy przyszłość naszej planety.

Cykl warsztatów “Nie marnuję – redukuję!” został zrealizowany ze środków Fundacji ORLEN.

 

Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych

Zdajemy sobie sprawę z tego, że chcąc, by nowe umiejętności miały szansę zmienić się w nawyk, należy je pielęgnować. Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych to doskonała okazja, by utrwalić wiedzę zdobytą w czasie warsztatów.

Zastanawialiście się kiedyś ile jednorazowych opakowań z reguły wykorzystujemy każdego dnia? Wielu z nas torebki foliowe zużywa już o poranku, przygotowując drugie śniadanie do pracy lub szkoły dla siebie i bliskich. Zazwyczaj kilka razy w tygodniu robimy też zakupy spożywcze. Zaopatrujemy się w świeże warzywa, owoce i pieczywo. Towary te umieszczamy w osobnych foliowych woreczkach. Natomiast przy kasie często pakujemy wszystko do jednorazowych toreb.

Można zauważyć, że świadomość konsumentów dotycząca konieczności dbania o środowisko wzrasta. Wielu z nich wprowadza zmiany w swoich decyzjach zakupowych, które mają na celu ograniczenie ilości powstających odpadów. Jednak przynajmniej część wspomnianych powyżej nawyków nadal nas dotyczy.

 

Jak możemy ograniczyć zużycie toreb foliowych?

1. Bawełniane lub papierowe torby na zakupy
Noszenie ze sobą własnych, bawełnianych toreb na zakupy to rozwiązanie, które jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Foliowe torby na zakupy, o które prosimy przy kasie są obecnie dodatkowo płatne. Wiele sklepów decyduje się wprawdzie na wprowadzenie alternatywy w postaci toreb papierowych. Te jednak są zazwyczaj znacznie droższe.

Warto zaznaczyć, że bawełnianych toreb na zakupy często wcale nie musimy kupować samodzielnie. Obecnie wiele firm daje je klientom w prezencie zamiast plastikowych długopisów czy breloczków.

2. Siatki i worki bawełniane na warzywa, owoce, pieczywo i produkty sypkie
Kupując na wagę orzechy, bakalie, warzywa i owoce oraz pieczywo za każdym razem wykorzystujemy przynajmniej kilka foliowych toreb. Doskonałą alternatywą dla jednorazowych opakowań będą siatki i worki z bawełny organicznej, która jest przystosowana do kontaktu z żywnością i bezpieczna dla zdrowia.

Siatki sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy zaopatrujemy się w warzywa i owoce. Ich zawartość pozostaje widoczna, co stanowi zaletę szczególnie w czasie zakupów w większych marketach, w których klient samodzielnie pakuje i waży artykuły. Dzięki temu kasjer nie musi otwierać opakowania, aby sprawdzić jakie produkty znajdują się w środku.

Natomiast worki bawełniane będą dobrym wyborem, kiedy kupujemy pieczywo lub artykuły sypkie – np. bakalie lub orzechy. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj opakowań wielokrotnego użytku jest z reguły wyposażony w praktyczny ściągacz, który pozwala bezpiecznie przetransportować zakupione produkty do domu. Worki i siatki z bawełny mogą być prane w temperaturze 30 stopni Celsjusza.

3. Woskowijki i silikonowe saszetki na żywność
Zużycie folii aluminiowej i jednorazowych woreczków śniadaniowych można ograniczyć zastępując je woskowijkami lub silikonowymi saszetkami na żywność. Woskowijki to ekologiczne, wielorazowe opakowania na żywność, które powstają na bazie tkaniny bawełnianej. Swoją nazwę zawdzięczają żywicy drzewnej i woskowi pszczelemu, którymi są wzbogacone. Te dodatki wykazują właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.

W takie opakowanie wielokrotnego użytku można zawinąć drugie śniadanie, np. kanapkę, warzywa lub owoce i zabrać je ze sobą do pracy lub szkoły. Alternatywne rozwiązanie stanowią silikonowe saszetki na żywność. Zaletą torebek jest szczelne zamknięcie oraz odporność na zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Z powodzeniem można w nich zamrażać produkty spożywcze lub odgrzewać w mikrofali.

Szeroki wybór wspomnianych powyżej produktów można znaleźć w internetowych sklepach i drogeriach, które oferują artykuły ekologiczne, wegańskie i zero-waste. Jednak wcale nie trzeba ich kupować. Większość z nich można z łatwością wykonać samodzielnie.

 

Magdalena Krawczyk

 

międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

międzynarodowy dzień bez toreb foliowych w LAS