Otwarcie wystawy Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej zatytułowanej „Egzotycznie”

7 kwietnia 2022 r. W Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej odbyło się otwarcie wystawy Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej zatytułowanej „Egzotycznie”.  W wernisażu wzięli udział autorzy obrazów, ich rodziny i przyjaciele oraz mieszkańcy naszego miasta. Po powitaniu gości przez Joannę Lebiest (dyrektor Biblioteki Publicznej i LAS-u) głos zabrała Maria Baster-Grząślewicz – prezes Stowarzyszenia.

 

Pani Maria opowiedziała o działalności Stowarzyszenia oraz o samej wystawie, o tym skąd wziął się pomysł na nią i jak powstawała:

„Wystawa Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej pt. „Egzotycznie” jest wynikiem dyskusji, przemyśleń, refleksji dotyczących tego czym dla współczesnego człowieka jest egzotyczność: w przyrodzie, architekturze, ubiorze, zachowaniu. Co nas dzisiaj szokuje, a co już dawno spowszedniało? Jaki jest nasz stosunek do tego co obce, dziwne, zaskakujące, niecodzienne…

Powstałe obrazy są w zamyśle ich twórców zachwytem nad różnorodnością naszej planety, różnorodnością kultury jej mieszkańców, zwyczajów, przyrody. Zagrożeni uniformizacją życia chcemy, aby wystawa ta była również wezwaniem do ochrony niepowtarzalnego piękna dzikiej przyrody i szacunku dla specyficznej inności miejscowych tradycji.”

 

W pomieszczeniach Biblioteki i Laboratorium Aktywności Społecznej znajduje się 85 prac wykonanych przez 17 artystów: Jacka Adamczyka, Marię Baster-Grząślewicz, Teresę Gajdę, Janinę Gądek, Halinę Gołębiowską-Kęsek, Janusza Janiczka, Marię Mirceę, Zenona Nicko, Ewę Paluch, Jadwigę Poradowską-Musiał, Dorotę Małgorzatę Satołę, Danutę Siedlecką-Sułek, Krystynę Siedlecką-Szwarnóg, Ilonę Słuszkiewicz-Pilniakowską, Grażynę Sobierajską, Marię Sularz oraz Małgorzatę Zawadzką. Prezentowane obrazy zostały wykonane różnymi technikami, od akrylu, poprzez olej, pastele aż po szpachlę. Ta różnorodność technik i stylów sprawia, że wystawa jest wyjątkowa i warto ją zobaczyć.

Wystawa „Egzotycznie” była już wcześniej pokazywana w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, w ramach wystaw tematycznych organizowanych z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia Stowarzyszenia.

 

Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej działa od 1981 roku, skupiając ludzi różnych profesji, dla których sztuka jest ważną potrzebą życia. W 2016 roku za swoją bogatą działalność na rzecz kultury SPZK zostało uhonorowane przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia.  Wielu spośród członków Stowarzyszenia dopracowało się własnego stylu wypowiedzi artystycznej a ich prace prezentowane były na licznych wystawach malarskich i festiwalach sztuki o zasięgu ogólnopolskim a nawet międzynarodowym. Więcej o Stowarzyszeniu Plastyków Ziemi Krakowskiej można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.spnzk.blogspot.com/

Wernisażowi towarzyszył koncert w wykonaniu Jacka Adamczyka, jednego z członków Stowarzyszenia oraz autora kilku prac znajdujących się na wystawie. Jacek Adamczyk wykonał utwory ze swojej autorskiej płyty „TYLE TEGO / So much”, do której skomponował muzykę i napisał teksty.
W czasie półgodzinnego recitalu mieliśmy okazję posłuchać kilku Jego utworów. Koncert był dopełnieniem tego wyjątkowego spotkania.

Zapraszamy na wystawę do 10 maja 2022 r. do Biblioteki Publicznej w Niepołomicach oraz do Laboratorium Aktywności Społecznej.

Agnieszka Grab