Jakub Rybicki

„Chcieć to móc. Nie ma rzeczy niemożliwych – są trudne, nawet bardzo trudne. Jednak każdy człowiek jest w stanie spełniać nawet najbardziej szalone marzenia. Trzeba tylko zdobyć się na odwagę i konsekwentnie dążyć do celu” – twierdzi Jakub Rybicki, który 11 grudnia spotkał się z młodymi niepołomiczanami, by opowiedzieć o swej wyprawie rowerowej po zamarzniętym Bajkale. Jakub Rybicki, z wykształcenie socjolog i wschodoznawca, z pasji fotograf, z zawodu podróżnik, który rowerem, autostopem, konno bądź samochodem odwiedził ok. 50 krajów. Szczególnie pasjonują go ekstremalne wyprawy: w 2013 r. przejechał rowerem przez zmarznięty Bajkał, a w 2016 uczestniczył w rowerowej wyprawie przez Grenlandię. Pomysł na rowerową wyprawę po zimowym Bajkale, narodził się w 2008 r., gdy podróżnik przebywał na studenckim stypendium w Irkucku. Udało się go zrealizować dopiero 5 lat później.

Bajkał – to jezioro tektoniczne w Rosji na Syberii. Jest najgłębszym (maksymalna głębokość. 1637 m) jeziorem na świecie, a pod względem powierzchni drugim w Azji i siódmym na świecie. To największy zbiornik wody pitnej na Ziemi. Otoczony zewsząd przez góry od 2500 do 3000 m n.p.m., z których spływa do niego 336 rzek i potoków, a wypływa tylko jedna Angara. Mimo, iż wzdłuż jeziora znajdują się tablice zakazujące wjazdu samochodem na zamarznięty Bajkał, to zimą, gdy pokrywa lodowa wynosi od 40 do 70 cm grubości, zamarznięty akwen zamienia się w szybką autostradę: podróż z Siewierobajkalska do Ułan Ude można skrócić o 12 godzin. Wiadomo też, że rocznie tonie w Bajkale ok. 50 osób – głównie zmotoryzowanych. Rybicki opowiadał, co się czuje leżąc w namiocie i słuchając trzeszczącego pod spodem lodu. „Lód pod tobą pracuje, bulgocze, czasem trzeszczy…” Bajkał leży w rejonie sejsmicznie aktywnym, w którym często dochodzi do trzęsień ziemi, więc powłoka lodowa &często pęka tworząc lodowe szczeliny. Najbezpieczniej jest podróżować wzdłuż szczelin, bo wiadomo, że lód drugi raz w tym samym miejscu nie pęknie.

Opowiadał o ludach żyjących w tym rejonie Syberii, ich wierzeniach i obyczajach, a także o sławnych Polakach (głównie zesłańcach), którzy jako pierwsi badali to tajemnicze jezioro: Benedykcie Dybowskim, Aleksandrze Czekanowskim, Janie Czerskim i Wiktorze Godlewskim.

Spotkanie zakończyła seria bardzo konkretnych i praktycznych pytań od młodych uczestników: jak najszybciej można dostać się na Syberię, jaki jest koszt takiej wyprawy i jak się do niej dobrze przygotować? Czy lepiej podróżować samotnie czy w grupie… Najwyraźniej młodzi ludzie poczuli smak przygody.