Warsztaty z neuropsychologii w LAS

 

Sprawny umysł to podstawowa w XXI wieku. Wydolność intelektualna to obecnie synonimem sukcesu, niemal obowiązek.

Przeprowadzone do tej pory badania sugerują, że pozytywny wpływ na nasze funkcje poznawcze mają nie tylko zestawy specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń, ale także popularne gry komputerowe, które mogą poprawiać sprawność naszej uwagi, czasu reakcji czy pamięci. Co ciekawe, badania sugerują również, że nietypowy trening komputerowy może być znacznie skuteczniejszy od klasycznych ćwiczeń poznawczych. Dlaczego? Według naukowców duże znaczenie ma multisensoryczna stymulacja, która raczej nie występuje podczas tradycyjnego treningu ukierunkowanego na konkretną funkcję. W naszej przestrzeni gościli uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie.
Firma BrainWaves pokazuje jak wykorzystujemy do sterowania sygnały fizjologiczne – EEG (Elektroencefalografia) pobierane przez zestaw elektrod umieszczonych na głowie.
Innowacyjny,ciekawy meeting, który odsłania nowe możliwości nowoczesnych multimediów w rehabilitacji utraconych lub osłabionych funkcji a jednocześnie metoda przeciwdziałania starzeniu się mózgu.

LAS  w kolejnej fascynującej odsłonie.

 

Bibliografia:

  • Brzezicka, A., Kossut, M., Kowalczyk, N. (2014). Zmiany neuroplastyczne w wyniku intensywnych treningów poznawczych: porównanie tradycyjnego podejścia i metod wykorzystujących gry komputerowe. Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 9, 3-4, 104-111.
  • Neuropsychologia.org. Art; „Trening poznawczy a popularne gry komputerowe”.