Wernisaż projektu „Na cztery łapy”

W niedzielę, 23 sierpnia 2020 r., w Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach miał miejsce wernisaż fotograficzny projektu “Na Cztery Łapy”. Projekt pokazuje historie osób, które przygarnęły do swojego domu zwierzaka w potrzebie. Wernisaż był zwieńczeniem tego projektu, na którym zjawili się zaproszeni goście oraz bohaterowie historii zapisanych na zdjęciach. Pomysłodawczyni i autorka projektu, Dominika Sowa, przygotowywała się do tego wydarzenia dwa lata. Dominika jest z pochodzenia niepołomiczanką, która od paru lat współpracuje z biblioteką niepołomicką, organizując w niej wernisaże i warsztaty fotograficzne.

Projekt miał na celu ukazanie historii ludzi, którym los porzuconych, maltretowanych i bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. W projekcie wzięły udział 24 rodziny, które współdzielą swoje życie ze “znajdami”. Przepięknym zdjęciom towarzyszą historie, które warto przeczytać i dowiedzieć się jak zwierzaki trafiały do nowych domów i jakie emocje temu towarzyszyły. Nie zawsze są to proste i przyjemne historie. Ludzie, jak i zwierzęta, na nowo musieli nauczyć się funkcjonować, ufać sobie i niekiedy zaakceptować się z wszystkim zaletami i wadami.

Sam wernisaż można uznać za bardzo udany. Zaproszeni goście dopisali i mimo różnych obostrzeń związanych z Covid-19 dobrze się bawili. Atmosfera była pełna życzliwości, serdeczności i ciepła.
Trochę trudno było rozpoznać bohaterów zdjęć za obowiązkowymi maseczkami, ale podczas wernisażu po wyczytaniu, mogli pomachać do pozostałych uczestników wydarzenia. Każda rodzina została nagrodzona brawami.

Podczas spotkania można było posłuchać dwóch wykładów towarzyszących. Jeden poprowadziła Ewelina Haraf, behawiorystka i założycielka fundacji “Iskierka”. Gościom bardzo się spodobał, gdyż traktował o rozpoznawaniu sygnałów wysyłanych przez naszych podopiecznych.
Drugi wykład został poprowadzony przez lekarza weterynarii Jana Zwinczaka z kliniki weterynaryjnej Arka. Pan doktor, z kolei, opowiadał o zaletach i wadach sterylizacji zwierząt oraz najczęstszych problemach z jakimi zgłaszają się do niego właściciele pacjentów.

Dodatkowym i ekscytującym momentem, było wręczenie nagród osobom biorącym udział w konkursie rodzinnym. Z gier planszowych (których tematyka była oczywiście związana ze zwierzętami), ufundowanych przez firmę Trefl, cieszyli się ci mali i ci duzi. Przepiękne wypowiedzi na pytanie: dlaczego uważasz, że to ważne, aby adoptować zwierzęta można znaleźć w dalszej części artykułu.

W organizacji wydarzenia pomogła fundacja “Lepsze Niepołomice”, a część kosztów związanych z przygotowaniem wystawy i wernisażu sfinansowano ze środków Gminy Niepołomice.

Wernisaż został zorganizowany zgodnie z panującymi zasadami bezpieczeństwa. Sami uczestnicy też stosowali się do regulaminu i przepisowo dezynfekowali ręce i zasłaniali twarze maseczkami.

Wystawę zdjęć można oglądać w budynku biblioteki niepołomickiej do końca października 2020 roku.

źródło: https://naczterylapy.com/wernisaz-i-wydarzenie/

wernisaz projektu na cztery lapy
wernisaz projektu na cztery lapy
wernisaz projektu na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy
wernisaz na cztery lapy