Himalaje – spotkanie z Kasią Biernacką

 

Ostatniego dnia lutego w Laboratorium Aktywności Społecznej odbyły się dwa spotkania zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach. Gościem klas trzecich ze szkół w Niepołomicach i Niepołomicach – Jazy, była Pani Kasia Biernacka. Pasjonatka górskich wypraw, eksploratorka jaskiń, wspaniała fotograf i filmowiec w jednym, zauroczyła swoich słuchaczy pokazem na temat Himalajów. Rozpoczęła swój wykład od nauki tradycyjnego powitania będącego jednocześnie pozdrowieniem, które obowiązuje w rejonie Himalajów, co bardzo spodobało się dzieciakom i błyskawicznie opanowali tę umiejętność.

Barwne slajdy, krótkie filmiki i piękna narracja Pani Kasi wprowadziła małych słuchaczy w inny świat. Każdy uczestnik na chwile przeniósł się nad szczyty ogromnych gór otulonych białymi chmurami, poczuł szczypiący mróz na policzkach i porywy lodowatego wiatru, usłyszał dzwonienie dzwonków zawieszonych na szyjach jaków transportujących bagaże himalaistów oraz łopot kolorowych chorągiewek w obozie pod szczytem, i niemalże kosztował gotujących się na palenisku potraw. Piękno  płynące z gór bez wątpienia przyciągało również polskich himalaistów, o których opowiadała Pani Kasia. Dzieciaki poznały w ten sposób dwie wyjątkowe postaci – Wandę Rutkiewicz i Jerzego Kukuczkę. Wiedzę na temat ich górskich wypraw będą mogli zgłębić dzięki lekturze „Pięciu skarbów pod wielkim śniegiem” oraz „Zdobyć koronę”, obie autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel, a o których również opowiedział nasz gość. Następnie mali podróżnicy poznali nazwy czternastu ośmiotysięczników, które tworzą Koronę Himalajów i Karakorum. Zobaczyli jak toczy się życie w himalajskiej wiosce, czym zajmują się  Nepalczycy i jak wyglądają tradycyjne stroje mieszkańców tego terenu.

Po fantastycznej prezentacji przyszedł czas na zajęcia manualne, podczas których, pod bacznym okiem Pani Kasi powstały największe szczyty Himalajów. Na zakończenie półtoragodzinnego spotkania odbyła się prezentacja pięknie wykonanych prac.

Dziękujemy Pani Kasi Biernackiej za piękną opowieść o górach. Kto wie, może wśród uczestników dzisiejszych spotkań rośnie nowy pasjonat górskich przygód?