Kwiatobranie

W dniach 26 – 30 lipca w Laboratorium Aktywności Społecznej odbyła się pierwsza wymiana kwiatów doniczkowych. Przez ostatni tydzień lipca w przyziemiach Biblioteki Publicznej w Niepołomicach mieszkańcy naszej gminy mieli okazję wymienić się roślinami ze swoich domowych parapetów.

Miłośnicy zieleni, którzy wzięli udział w wydarzeniu, przynosili młode sadzonki, jak i dorodne, kwitnące okazy. Z rozmów z zainteresowanymi wynika, że część przyniesionych przez nich roślin była nietrafionym, bądź zbyt wymagającym prezentem, kolejne nadawały się do rozsady, a  jeszcze inne stały się przysmakiem milusińskiego kota.

Każda z nowych roślin dostawała swój identyfikator, na którym znajdowała się nazwa oraz wskazówka dotycząca pielęgnacji dla nowego właściciela. Wszystko  po to, aby roślina zmieniająca swój dom miała jak najlepsze warunki do wzrostu oraz spełniała swoją rolę związaną m.in. z pozytywnymi aspektami wpływającymi na jakość powietrza w naszym pomieszczeniu.

Po przekazaniu kilku informacji organizatorom o przyniesionej roślinie, można było w zamian wybrać jeden z aktualnie dostępnych kwiatów. Dziesiątki roślin zmieniły właścicieli, wśród nich były kwitnące hoje, aloesy, krasokwiaty, pilee, fiołki afrykańskie, różnego rodzaju kaktusy i sansevierie. Wychodząc naprzeciw pytaniom o kolejne edycje Kwiatobrania, jesteśmy przekonani, że wydarzenie stanie się coroczną tradycją.