Otwarcie wystawy „Rodzina Mazurów, życie wpisane w historię Niepołomic”
26 czerwca w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej odbył się wernisaż otwierający wystawę pt. „Rodzina Mazurów, życie wpisane w historię Niepołomic”. To już kolejna wystawa z cyklu „Rodziny Niepołomickie”, która została przygotowana przez naszą bibliotekę. Po rodzinach Wimmerów, Ślusarczyków i Pieczonków mamy okazję poznać historię wywodzącej się z Woli Batorskiej rodziny Mazurów. Wystawa przedstawia sylwetki Stanisława Mazura, jego dzieci: Franciszka, Wojciecha, Katarzyny, Piotra i Jana oraz licznych wnuków i prawnuków. Prezentowane fotografie i dokumenty udostępnili potomkowie Stanisława, a cała wystawa powstała dzięki pomocy i zaangażowaniu jego prawnuka – Jana Mazura, który szczególnie pielęgnuje pamięć o rodzinie.
W sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej gościliśmy grupę ponad 30 osób: członków i przyjaciół rodziny Mazurów oraz pasjonatów naszej lokalnej historii. Gości powitali Joanna Lebiest – dyrektor biblioteki oraz Jan Mazur – inicjator wydarzenia, przedstawiciel rodziny.
Pan Jan podkreślił, jak ważne jest poznawanie historii własnej rodziny, bo dzięki temu buduje się poczucie przynależności do niej oraz poznaje się swoje „korzenie”, co jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia.
Oglądając wystawę i czytając historię rodziny Mazurów można powiedzieć, że to historia podobna do historii wielu rodzin, nie tylko niepołomickich.
Opowieść rodzinna rozpoczyna się w połowie XIX wieku, od Stanisława Mazura i jego żony Anny. Byli oni mieszkańcami wsi Wola Batorska, gdzie wychowywały się ich dzieci – Franciszek, Wojciech, Katarzyna, Piotr i Jan. Stanisław utrzymywał się z pracy we własnym gospodarstwie oraz z rękodzielnictwa, którego nauczył go ojciec – Walenty. Wyrabiane przez siebie kosze, beczki i inne przedmioty gospodarstwa domowego sprzedawał na jarmarku w Niepołomicach. Swoje umiejętności przekazywał dzieciom. Ciężka praca na gospodarstwie, która zaczynała się wcześnie rano, a kończyła późnym wieczorem, trudy związane z codziennym życiem sprawiły, że dzieci Stanisława z łatwością radziły sobie później w dorosłym życiu, pracując i wychowując swoje dzieci.
Historia rodziny Mazurów wpisała się w historię Woli Batorskiej i Niepołomic. I chociaż prawnukowie Stanisława rozproszyli się po bliższych i dalszych zakątkach kraju, to większa część rodziny nadal mieszka w naszej gminie. Na wernisażu spotkali się potomkowie Stanisława Mazura wywodzący się z różnych „gałęzi” drzewa genealogicznego, dla niektórych była to okazja do bliższego poznania się i nawiązania relacji rodzinnych. W otwarciu wystawy uczestniczyła również 92-letnia Janina Mleko – córka Jana Mazura (najmłodszego syna Stanisława).
Serdecznie zapraszamy na wystawę „Rodzina Mazurów, życie wpisane w historię Niepołomic”, którą można oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy Biblioteki i LAS-u.
Agnieszka Grab