Szymon Hołownia

We wtorkowy wieczór 19 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach wraz z Fundacją Lepsze Niepołomice.

Szymon Hołownia jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press. Po raz pierwszy w 2006 roku w kategorii wywiad i w 2007 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Na koncie ma również nagrodę „Ślad”, MediaTory, Wiktora Publiczności.Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, kanale Religia.tv. W TVP1 prowadził autorski program, a w stacji TVN wspólnie z Marcinem Prokopem program „Mam Talent!”. Od 2015 r. jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej, ostatnio „Boskie zwierzęta” (2018) i  „Maryja. Matka rodziny wielodzietnej” (2019). Założył i prowadzi Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, finansujących działalność Domu Dziecka w Kasisi w Zambii, hospicjum w Kabudze w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Ntamugendze w Dem. Rep. Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu. Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Na spotkanie do LAS Open Space przybyło prawie 200 osób, gdzie rekord sali został pobity! Szymon Hołownia na początku opowiadał o swojej Fundacji „Kasisi” pomagającej najbiedniejszym ludziom w Afryce. To dzięki tej działalności powstały tam szpitale, hospicja oraz sierocińce. Pisarz podczas spotkania autorskiego poruszał wiele istotnych kwestii odnoszących się do Boga, wiary oraz ludzi. Promował także swoją nową książkę pt. „Boskie zwierzęta”, opowiadającą o relacjach łączących człowieka ze zwierzętami. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książek, co ważne sprzedały się niemalże wszystkie! A następnie uzyskać podpis z dedykacją. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na Fundację.